Výpočet starobního důchodu. Tato jednoduchá důchodová kalkulačka vám po zadání vaší hrubé mzdy a počtu odpracovaných let okamžitě spočítá, na jak vysoký starobní důchod dosáhnete.
Vdovský a vdovecký důchod je dávkou z důchodového systému a poskytuje se ovdovělým osobám pro zmírnění výpadku příjmu po úmrtí manžela či manželky.
Vdova/vdovec má nárok na tento důchod po zemřelé osobě (pouze manželovi nebo manželce), která pobírala starobní nebo invalidní důchod. V případě, že ještě nebyla příjemcem penze, pak za podmínky, že splnila ke dni úmrtí podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na důchod (invalidní nebo starobní). Získání potřebné doby pojištění se nevyžaduje pouze pokud nastalo úmrtí následkem pracovního úrazu. Aby vznikl nárok na tuto dávku, je nutné, aby k datu úmrtí manželství existovalo. Dnem uzavření nového manželství nárok zanikne.
Vdovský či vdovecký důchod nemůže pobírat druh ani družka po zemřelém partnerovi ani po registrovaném partnerovi či partnerce, a to ani v případě, že žili dlouhodobě ve společné domácnosti a vychovávali společné děti.
Nárok na vdovský či vdovecký důchod nevzniká automaticky, je nutné splnit podmínky dané zákonem o důchodovém pojištění a podat žádost na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) - požádat lze i online.
K žádosti budete potřebovat:
- svůj doklad totožnosti, tj. občanský průkaz průkaz, cestovní pas či povolení k pobytu,
- úmrtní list zesnulého
- oddací list (pokud si údaje OSSZ nemůže ověřit v evidenci obyvatel).
Pokud zemřelá osoba zatím nepobírala důchod, musíte předložit také doklady týkající se zesnulé/ho, které se obvykle předkládají při žádosti o starobní (případně invalidní) důchod. Jde hlavně o doklady o dobách pojištění zemřelé osoby, které ČSSZ nemá ve své evidenci.
Může jít o:
- doklady o době studia (popřípadě učení) - i pokud nebylo dokončeno,
- doklady o době vojenské služby,
- doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti,
- doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách (např. doba evidence u úřadu práce, doba péče o osobu závislou na péči jiné osoby aj.).
Vdovský/vdovecký důchod se vyplácí standardně po dobu jednoho roku od smrti manžela/manželky.
Poté výplata pokračuje jen ve vymezených případech:
- pozůstalá osoba se stará o nezaopatřené dítě nebo pečuje o dítě, příp. o svého rodiče nebo o rodiče zemřelého manžela/ky (tchána, tchyni), kteří jsou závislí na pomoci ve stupni II, III nebo IV;
- je sám/sama invalidní důchodu ve třetím stupni;
- dosáhl/a zákonem stanoveného věku.
V takovém případě pak pozůstalá osoba pobírá tento důchod tak dlouho, dokud splňuje stanovené podmínky.
K obnovení vdovského/vdoveckého důchodu může dojít, pokud splnění některé ze zákonných podmínek nastane do pěti let po předchozím zániku nároku na vdovský/vdovecký důchod. Pro obnovu výplaty požádat OSSZ a doložit doklady prokazující splnění podmínek.